سخنرانی ها و ارایه ها

بازگشت به رویدادها

دنیای دیجیتال و معماری فردا

نود و پنجمین نشست «اندیشکده هرم پی» با ارائه مجموعه پارس آیوکد در روز پنجشنبه 21 دی ماه 1396 برگزار و به موضوع «دنیای دیجیتال و معماری فردا» با تشریح مسیر معماری و آینده این حوزه پرداخته شد. ریاست نشست را دکتر محمد مهدی محمودی بر عهده داشتند و شرکت کنندگان جلسه را عمدتا پیشکسوتان و فارغ التحصیلان قدیمی معماری تشکیل می دادند.

در بخش ابتدایی این نشست، مهندس احسان قادری به مسیر فناوری و چگونگی دستیابی بشر به فناوری های مختلف از آغاز تا کنون پرداخت و تأثیر فناوری های گوناگون بر زندگی بشر را نشان داد. در انتهای این بخش به تأثیر این دستاوردها بر معماری اشاره شد و پیش بینی دانشمندان از فناوری های آینده و تأثیر آن بر زندگی بشر نیز به نمایش گذاشته شد.

در بخش دوم، مهندس وحید عزیزی به توسعه ابزارهای معماری در چند دهه اخیرپرداخت و تاریخچه نرم افزارهای مهم در طراحی معماری را ارائه کرد. سپس به تحولی که این دستاوردها در معماری ایجاد کرده اند اشاره شد. در انتها به جدیدترین مطالعات و ابزارها همانند افزونه های مبتنی بر برنامه نویسی و زبان های برنامه نویسی مختلف و نحوه استفاده از آن ها در معماری پرداخته شد و چشم انداز این مسیر و نحوه طراحی در آینده تشریح گردید.

بخش پایانی به مسئله ساخت اختصاص یافت، که در این بخش مهندس ابوذر موحدی به تاریخچه مبحث ساخت در طول تاریخ و عوامل تأثیر گذار بر آن پرداخت. نقاط عطف تاریخ ساخت همچون انقلاب کشاورزی و دامداری و انقلاب صنعتی تشریح گردید و عصر جدید، عصر دیجیتال و تأثیر آن بر فناوری های ساخت مورد بحث قرار گرفت. آخرین فناوری های بشر در حیطه ساخت همچون بازوهای ربات، کوادکوپترها و پرینترهای سه بعدی به نمایش گذاشته شدند و مطالعات دانشگاه های مختلف در این زمینه ارائه شد. در انتها به آینده ساخت و تأثیر ربات ها و چاپ سه بعدی و فناوری های فردا ارائه گردید.

در پایان این نشست دکتر محمد مهدی محمودی با درخواست از دکتر داریوش فرهود پدر علم ژنتیک ایران برای ارائه نظر در رابطه با تاریخچه کشف و اختراعات بشر جلسه را پایان دادند و چند دقیقه ای نیز به پرسش و پاسخ شرکت کنندگان از سخنرانان اختصاص یافت.

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *