پارس آیوکد

کارگروه تحقیقاتی | آزمایشگاه ساخت دیجیتال

Pars Institute of Computation Aided Design

درباره ما

پارس آیوکد (مخفف موسسه طراحی به کمک رایانش) کارگروه تحقیقاتی و کارگاه ساخت است که در دانشگاه معماری و هنر پارس در تهران مستقر است. این مجموعه توسط سه دانشجوی کنجکاو در پاییز سال 1396 احداث شد. هدف اصلی به کار بستن عملی دانش نظری و ساخت آنچه که طراحی می کنیم است.

پارس آیوکد همیشه شنوای ایده های نوین و مشتاق تجربه های جدید است. در زمینه ساخت برای ما فقط یک هدف وجود دارد: پیدا کردن روش های جدید و دست به کار شدن. در نتیجه در این سال ها کارگاه های متعددی برگزار شده است و به خاطر ذات تجربی برخی از آن ها را، DIY نام گذاری کردیم.

در زمینه بین المللی هم فعالیت هایی صورت گرفته است که شامل:

کسب رتبه سوم مسابقه FABFEST2018 دانشگاه وستمینستر لندن

همکار برگزار کننده و نماینده مسابقه پیری فعال سال 2019 در ایران با همکاری راگ لب اسلوونی

درب های پارس آیوکد به روی همه علاقمندان، دانشجویان و حرفه ای ها برای به اشتراک گذاشتن تجربه و دانش همیشه باز است.

تجهیزات کارگاه:

  • دستگاه برش لیزر 105 وات غیر فلزات
  • پرینترهای سه بعدی
  • آزمایشگاه آردوئینو، بردها، کینکت، سنسورها و موتورها

هدف اصلی در پارس آیوکد کاوش شیوه ها و متدهای نوین در طراحی و ساخت از دریچه فناوری است. از این رو شاخه های زیر در این مجموعه تعریف شده است:

--- ساخت دیجیتال

دست به کار شدن و ساختن شالوده این بخش است.

پارس آیوکد با دارا بودن کارگاه ساخت دیجیتال و تجهیزات متعدد به عنوان یک فب لب فعالیت های متعددی در زمینه ساخت دیجیتال انجام می دهد. تمرکز ما در پارس آیوکد، جستجو و تلاش در به روزترین دانش ها و تجهیزات در زمینه ساخت دیجیتال است.

در طول سال های فعالیت پارس آیوکد کارگاه های ساخت دیجیتال با هدف تحقیقات در زمینه شیوه های متفاوت این زمینه انجام شده است. هدف این دوره ها آموختن، تجربه کردن و به اشتراک گذاشتن این دانش و تجربه با دیگران بوده است.

کسب مقام سوم در مسابقه ساخت دیجیتال FABFEST2018 دانشگاه وست مینستر لندن در سال 2018 و کسب مقام سوم در بخش فراخوان عمومی رویداد پترنیتکچر در سال 1398 از افتخارات این بخش پارس آیوکد است.

برای مشاهده این بخش کلیک کنید

--- آموزش

فعالیت های آموزشی پارس آیوکد در سه حیطه عمده زیر تعریف می شود:

  • همکاری با دانشگاه: پارس آیوکد با حضور در کلاس ها تخصصی مقطع ارشد در دانشگاه های مختلف مانند دانشگاه معماری و هنر پارس و دانشگاه آزاد تهران جنوب تلاش می کند تا به عنوان همکار اساتید از دانشجویان در زمینه های مختلف فنی، نرم افزاری ، ساخت و … حمایت کند.
  • دوره های آموزشی: تکنیک ها و نرم افزارهای طراحی محاسباتی در این دوره ها مورد بررسی قرار می گیرند. جستجوی دنیای محاسبات در طراحی و ابزارها و نرم افزارهای آن و به اشتراک گذاشتن این دانش از طریق دوره های متفاوت آموزشی هدف این قسمت است. این بخش دو زیر مجموعه دارد، ویدیوهای آموزشی و دوره های آنلاین.
  • الگوریتم: در این قسمت کاربردی ترین الگوریتم های طراحی و معماری پارامتریک را به اشتراک می گذاریم.

برای مشاهده این بخش کلیک کنید.

--- رویدادها

در تلاش هستیم تا با ایجاد ارتباط با اهل فن و متخصصان و برگزاری سمینار، کنفرانس و میز گرد بتوانیم دانش و تجربه فرهیختگان را با علاقمندان به اشتراک بگذاریم و نگاه علمی خود را به روز نگه داریم.

پارس آیوکد با برگزاری نشست ها و همایش های مختلف با حضور اساتید و متخصصان داخلی و خارجی تلاش می کند تا حلقه ارتباطی میان علاقمندان و متخصصان باشد.

در همین راستا، سری دیالوگ که از بستر لایو اینستاگرام  پخش می شود مجموعه ای از گفتگوها با متخصصین و اساتید معماری و فناوری است.

برای مشاهده این بخش کلیک کنید.

--- پژوهش

بخش تحقیقاتی پارس آیوکد در زمینه های مختلفی در طراحی، ساخت و توسعه نرم افزارها فعال است.

جدیدترین محصول این بخش تالیف افزونه Runway-ml برای گرسهاپر توسط وحید عزیزی است.

برای مشاهده این بخش کلیک کنید.

--- خدمات

خدمات پارس آیوکد در چند بخش مختلف صورت می گیرد:

  • مشاوره ساخت دیجیتال و حمایت های نرم افزاری تخصصی
  • ارایه خدمات تکنیکی وفنی ساختمانی و نرم افزاری
  • خدمات کارگاه ساخت شامل برش لیزر و پرینت سه بعدی
  • حمایت از کسب و کارهای دانشجویان با معرفی کسب و کارها از طریق سایت، شبکه های اجتماعی و … تحت عنوان IoCAD Family

صفحه خدمات ما را مشاهده کنید.